Rəqəmsal dirhəm gəlir – BƏƏ 2025-ci ilin sonunda istifadəyə verir!
BƏƏ rəqəmsal dirhəmi 2025-ci ilin son rübündə təqdim edəcək. Yeni valyuta maliyyə cinayətləri ilə mübarizəyə və innovativ məhsullara yol açacaq.
BƏƏ 2025-ci ilin sonunda rəqəmsal dirhəmi istifadəyə verəcək
Cointelegraph-ın məlumatına görə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri rəqəmsal dirhəmi 2025-ci ilin IV rübündə dövriyyəyə buraxmağı planlaşdırır. Layihə CBUAE tərəfindən idarə olunur.
Rəqəmsal valyutanın məqsədi maliyyə sabitliyini gücləndirmək, cinayətlərin qarşısını almaq və innovativ rəqəmsal xidmətlərə yol açmaqdır. CBUAE rəhbəri Xalid Balama bildirib ki, yeni texnologiya beynəlxalq bazarlara çıxışı da asanlaşdıracaq.
Yeni rəqəmsal dirhəm həm fiziki, həm də onlayn ödəniş kanallarında istifadə ediləcək. Onun loqosu da yenilənib: dirhəm işarəsi və sabitlik rəmzi olan iki üfüqi xətt BƏƏ bayrağından ilhamlanaraq dizayn olunub.
Layihə, stabilkoin bazarındakı dəyişikliklərlə paralel gedir. Tether artıq dirhəmə bağlı stabilkoin
BƏƏ-nin DIFC qurumu Circle şirkətinin USDC və EURC tokenlərini tanıyıb. Ripple isə RLUSD adlı stabilkoini ilə bazarı izləyir. Görünən odur ki, Ərəbistan kriptovalyutalar üçün yeni mərkəzə çevrilir.