Hər gün gəzsəniz 84 yaşa qədər yaşaya bilərsiniz? Alimlər hesabladı
Alimlərə görə, gündə 160 dəqiqəlik gəzinti ömrü 5 ilə qədər artıra bilər. Gəzinti ürək, beyin və əzələ sağlamlığı üçün möcüzəvi təsir göstərir.
Alimlər: Gündə 160 Dəqiqə Gəzinti Ömrü 5 İl Uzada Bilər
Ferra.ru-nun məlumatına görə, gündəlik sadə bir vərdiş – gəzinti – ömrü əhəmiyyətli dərəcədə uzada bilər. Mayo Clinic mütəxəssisləri və British Journal of Sports Medicine-də dərc olunan araşdırma bunu sübut edir.
Alimlər bildirir ki, hər gün 160 dəqiqə 5 km/saat sürətlə gəzən insanlar orta hesabla 5 il daha çox yaşayır. Belə aktiv insanlar arasında ömür uzunluğu 84 ilə qədər artır, halbuki azhərəkətli insanlar 6 il daha az yaşayır.
Araşdırma 40 yaşdan yuxarı minlərlə insanın sağlamlıq və qidalanma datalarına əsaslanıb. Onlar 4 gün ərzində aktivlik monitoru taxıblar və nəticələr inanılmaz olub.
Gəzinti təkcə ömrü uzatmır, eyni zamanda yaddaş, yuxu, əhval və enerji səviyyəsini yaxşılaşdırır. Əzələlər, sümüklər və ürək-damar sistemi üçün də son dərəcə faydalıdır.
Amma unutmayın: bu məlumatlar həkim məsləhətini əvəz etmir. Hər hansı qərar verməzdən əvvəl mütəxəssisə müraciət etməyi unutmayın!