Google AI məktəblərə gəlir – 5 yeni təşəbbüslə şagirdlər və müəllimlər üçün dönüş nöqtəsi
Google AI savadlılığı günü çərçivəsində şagirdlər, müəllimlər və valideynlər üçün 5 yeni təşəbbüs təqdim edib. Təhlükəsizlik, təlim, nəzarət və süni zəka bacarıqları gündəmdədir.
Google süni intellektlə ilə məktəblərdə və evdə öyrənməni dəyişir – 5 əsas yenilik
Google Blog-a istinadən Mediahub.az xəbər verir ki, Süni Zəka Savadlılığı Günü münasibətilə Google şagirdlər, müəllimlər və valideynlər üçün 5 yeni təşəbbüs təqdim edib. Məqsəd – süni intellektin təhlükəsiz və faydalı istifadəsini təmin etməkdir.
1. Müəllimlər üçün süni zəka kursları: K12 və ali təhsil üçün yeni təlimlər artıq istifadəyə verilib. Kurslar Google AI alətlərindən istifadəni və dərslərin daha effektiv qurulmasını öyrədir.
2. Şagirdlər və ailələr üçün resurslar: Gemini ilə məsuliyyətli istifadəni öyrədən dərslik və ailələr üçün yeni söhbət bələdçisi istifadəyə verilib. “Be Internet Awesome” və “Online Safety Roadshow” kimi layihələrə əlavə olaraq bu resurslar da təqdim olunur.
3. Gemini uşaqlar üçün genişlənir: Yaxın aylarda Gemini azyaşlı istifadəçilər üçün də əlçatan olacaq. Valideynlər Family Link tətbiqi ilə nəzarət edə biləcək, məktəb hesabları isə admin paneldən idarə olunacaq.
4. Süni zəka ilə yaradılmış məzmunu tanımaq: YouTube izləyiciləri üçün yaradılan video, süni zəka ilə redaktə olunmuş videoları tanımaq və düzgün qiymətləndirmək üçün bələdçi rolunu oynayır.
5. Təhsil üçün maliyyə dəstəyi: Google.org MIT RAISE layihəsinə $1 milyon ayırıb. Ümumi süni zəka savadlılığı fondu artıq $40 milyon həddini keçib və 13 milyondan çox şagirdə çatıb.
Google-un bu təşəbbüsləri süni intellektin gələcəyinə uşaqları və gəncləri hazırlamağa yönəlib – həm məktəbdə, həm də evdə.